Miejsce na Twoją firmę - zadzwoń: 501 759 267

Transport zwłok Anglia

Miejsce na Twoją firmę - zadzwoń
501 759 267

W dzisiejszych czasach granice między państwami zaczęły się częściowo zacierać, a po otwarciu granic w wielu przypadkach wystarczał tylko dowód, by móc swobodnie poruszać się po świecie. Umożliwiło to wielu osobom wyjazd w chociażby w celach zarobkowych. Niestety, życie ludzkie bywa bardzo nieprzewidywalne i czasami zdarza się tak, iż bliska osoba umiera poza granicami swojej ojczyzny. Wtedy często rodzina decyduje się na transport zwłok i w tym przypadku niestety trochę inaczej kwestia formalności z tym związanych.

Duża część rodaków wyjechała z Polski do Anglii. Niektórzy z nich jednak opuścili ten kraj po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Przepisy bowiem stały się bardziej rygorystyczne, przez co wjazd i wyjazd z tego kraju wiąże się z większą ilością formalności.

Sprowadzenie zwłok z Anglii

Również sprowadzenie ciała osoby zmarłej na terytorium Wielkiej Brytanii  do Polski wiąże się z komplikacjami i bardzo szczegółowymi wytycznymi i procedurami, których należy dopełnić. Transport zwłok z Anglii to przedsięwzięcie wymagające znajomości przepisów zarówno angielskich jak i polskich.

Ważną kwestią o jakiej należy wspomnieć przy transportach z Anglii jest instytucja koronera, który to w Wielkiej Brytanii wzywany jest w przypadku wszystkich nagłych, niespodziewanych lub przypadkowych zgonów. To osoba zajmująca się obdukcją i wydająca decyzję, na podstawie której można starać się o niezbędne dokumenty do przewozu zwłok.

W Wielkiej Brytanii należy uzyskać niezbędne dokumenty:

  • akt zgonu  czyli tzw. Death Certificate lub Interim Death Certificate
  • tzw. kartę zgonu, bądź zaświadczenie lekarskie, wykluczające że śmierć nie nastąpiła wskutek choroby zakaźnej (Free From Infection),
  • Certyfikat dla trumny (informacja, że trumna spełnia wymogi sanitarno-prawne dla międzynarodowego transportu zmarłych)

Co ważne – do transportu zwłok z Anglii do Polski niezbędne są dokumenty i pozwolenia także z Polski. Najważniejsze jest uzyskanie zgody władz polskiego miasta (starosty, prezydenta), pozwalająca na pochówek zmarłego w danej miejscowości oraz odrębnej zgody pozwalającej na transport ciała bądź prochów z Wielkiej Brytanii do Polski  wydanej przez Konsulat Ambasady RP.

Możliwe jest także sprowadzenie prochów zmarłego po uprzedniej kremacji w Anglii. W tym przypadku dodatkowo niezbędne jest uzyskanie Certificate of Cremation (zaświadczenie wydawane przez krematorium) oraz dokument poświadczający,  z czego została wykonana urna, wydawany przez firmę zajmującą się transportem zwłok.

Koszty sprowadzenia zwłok z Anglii

Jest to kwestia bardzo indywidualna, której wycena wiąże się z odległością jaką ciało zmarłego musi pokonać w drodze do Polski. Dodatkowo dochodzi kwestia wszelkich formalności i sposobu transportu (drogowy, lotniczy).