Austria Twoja firma: 501 759 267

Transport zwłok Austria

Austria
Twoja firma
501 759 267

Austria jest państwem sąsiadującym z Polską, co związane jest z faktem, że wielu naszych rodaków podróżuje, pracuje lub mieszka na jej terytorium. Od kiedy w Unii Europejskiej podróżowanie między państwami nie jest już tak problematyczne, liczba takich osób znacznie wzrosła.

O ile za życia nie jest aż tak skomplikowane, o tyle w razie śmierci na terytorium Austrii i chęci przewiezienia zwłok naszych zmarłych do Polski, procedury są dość skomplikowane. W takim przypadku kluczowa jest znajomość obowiązujących przepisów i dlatego warto w razie potrzeby zorganizowania transportu zwłok z Austrii do naszego kraju, zdecydować się na skorzystanie z usług firm specjalizujących się w tej dziedzinie.

Sprowadzenie zwłok z Austrii do Polski

Transport zwłok z Austrii do Polski wiąże się z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń i dokumentów. Trzeba pamiętać, że dokumenty te musimy pozyskać nie tylko na terenie państwa, w którym zmarła osoba nam bliska, ale także ze strony polskiej czyli miejsca, gdzie chcemy przewieźć zwłoki.

Przewóz zwłok z Austrii

W przypadku śmierci na terenie Austrii niezbędne jest uzyskanie:

  • aktu zgonu :
    • STERBEURKUNDE, AUSZUG AUS DEM STERBEEINTRAG (egzemplarz wielojęzyczny)
    • lub BESCHEINIGUNG ÜBER ZURÜCKSTELLUNG EINER STERBEURKUNDE (zaświadczenie tymczasowe o zgłoszeniu zgonu)
  • zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, iż przyczyną zgonu nie była choroba zakaźna (TODESBESCHEINIGUNG)
  • zezwolenia lokalnych władz na transport zwłok do Polski (Leichenpass)

oraz wydanej w Polsce

  • zgody starosty lub prezydenta miasta na transport ciała do Polski i pochowanie na cmentarzu w Polsce.

Możliwe jest także sprowadzenie prochów zmarłego po kremacji. Wtedy niezbędne jest posiadanie zezwolenia- EINÄSCHERUNGSBESCHEINIGUNG.

Koszty sprowadzenia zwłok z Austrii

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Koszt takiej usługi jest ściśle związany m.in. z odległością, jaką ciało zmarłego ma do pokonania. Dodatkowo dochodzi kwestia wszelkich formalności i sposobu transportu (głównie czy zostaje wybrany transport drogą lądową czy powietrzną).