Miejsce na Twoją firmę - zadzwoń: 501 759 267

Transport zwłok Niemcy

Miejsce na Twoją firmę - zadzwoń
501 759 267

Niemcy są zachodnim sąsiadem Polski, co wiąże się z tym, iż wielu z naszych rodaków zdecydowało się podjąć pracę lub rozpocząć życie w jednym z tamtejszych landów. Bliskość położenia często wpływa na decyzję mieszkańców naszego kraju o przeprowadzce czy podjęciu w Niemczech zatrudnienia. Czasami jednak zdarza się tak, że osoba, która żyła w tamtym kraju wiele lat, nie wyobraża sobie innej sytuacji, niż być pochowaną po śmierci w swoim kraju. W momencie, gdy śmierć nastąpiła na terytorium Niemiec konieczne jest uzyskanie pozwoleń niezbędnych do przewiezienia zwłok do Polski.

Przewóz zwłok z Niemiec do Polski

W Niemczech obowiązują przepisy mówiące, że pogrzeb lub kremacja muszą odbyć się w ciągu 96 godzin od śmierci. Nie dotyczy to sytuacji, w której chcemy przewieźć zwłoki poza granice Niemiec. Procedury związane z organizacją transportu zwłok z Niemiec do Polski są dość skomplikowane, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Trzeba dopełnić szeregu formalności, by móc spokojnie przetransportować ciało zmarłego do Polski. Firmy, które wykonują przewozy zmarłych z Niemiec do Polski wiedzą doskonale, jakie formalności muszą być dopełnione i w jakiej kolejności.

W Polsce powinniśmy uzyskać  zgodę starosty lub prezydenta miasta na transport ciała do Polski i pochowanie na cmentarzu w Polsce. Po uzyskaniu zgody starosty/prezydenta miasta musimy starać się o zgodę na przetransportowanie zwłok od konsula, mającego swoją placówkę na terenie Niemiec.

Niezbędne jest posiadanie:

  • aktu zgonu
  • zaświadczenie medyczne, potwierdzające, iż przyczyną zgonu nie była choroba zakaźna
  • zezwolenie lokalnych władz na transport zwłok z Niemiec do Polski (Leichenpass).

Osoby zajmujące się transportem zwłok mogą zostać poproszone o przedstawienie dokumentów, które potwierdzą przestrzeganie wszelkich norm i przepisów sanitarnych.  Możliwe jest także sprowadzenie prochów zmarłego po kremacji. Wtedy niezbędne jest posiadanie zaświadczenie kremacji wydawanego przez tamtejsze krematorium.

Koszty sprowadzenia zwłok z Niemiec

Cena sprowadzenia zwłok z Niemiec do Polski zależna jest od wielu czynników, dlatego nie sposób podać jednego stałego, choćby przybliżonego, kosztu. Aby uzyskać więcej informacji należy skontaktować się z firmą, która świadczy usługę transportu zwłok.