Kwiaty na pogrzeb – jak wybrać?

Kwiaty na pogrzeb – jak wybrać?

Jedną z najpowszechniejszych tradycji związanych z pochówkiem jest przynoszenie na uroczystość kwiatów i składanie ich na grobie zmarłego. W ten sposób uczestnicy ceremonii oddają cześć i wyrażają szacunek do nieżyjącego. Kwiaty na pogrzebie są symbolem pożegnania się z osobą, która odeszła, ale też sposobem na ukojenie trudnych emocji. Jakie rośliny wybrać?

Kwiaty na pogrzeb – jakie?

W Polsce podczas pochówków zmarłych prym wiodą przede wszystkim chryzantemy, lilie, hortensje, gerbery i kalie. Na cmentarzach nie brakuje również mieczyków, goździków, margerytek, storczyków i róż. Nie oznacza to jednak, że należy trzymać się sztywnych zasad dotyczących najpopularniejszych gatunków kwiatów pogrzebowych.

Warto pamiętać, że właściwie nie ma nieodpowiednich roślin do upamiętnienia nieżyjącego człowieka. Jeśli zmarły szczególnie lubił np. słoneczniki, konwalie czy tulipany, nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas ostatniego pożegnania mieć ze sobą kompozycję stworzoną właśnie z takich kwiatów.

Zawsze jednak trzeba zwrócić uwagę na dobór kolorystyki. W naszej kulturze przyjęte jest używanie na pogrzebie przede wszystkim białych, pastelowych i kremowych kwiatów. Odcienie te są uznawane za symbol czystości i spokoju. Z kolei na czerwone kwiaty zwykle decydują się osoby chcące wyrazić swą miłość wobec zmarłego.

Formy kompozycji

Oprócz wyboru gatunków i kolorów kwiatów na pogrzeb bardzo duże znaczenie ma również rodzaj zakupionej kompozycji. Rodzina i bliscy przyjaciele zmarłego, a także przedstawiciele powiązanych z nim instytucji (delegacja z pracy, szkoły, klubu sportowego itp.) najczęściej przybywają na ceremonię z okazałymi wieńcami pogrzebowymi. Tego typu formy składają się z wielu kwiatów, które zamocowane są na okrągłym lub owalnym podkładzie z gałęzi roślin iglastych (np. świerku). Całość uzupełnia szarfa z odpowiednim napisem odnoszącym się do pożegnania ze zmarłym.

Chyba najczęściej kupowane kwiaty na pogrzeb mają jednak formę wiązanek. W tym wypadku kompozycja jest zdecydowanie mniejsza, a tym samym tańsza niż wieńce. Wiązanki składają się z kilku kwiatów, a także ozdobnych liści oraz wstęgi. Zazwyczaj wybierane są przez dalszą część rodziny i znajomych.

Uczestnicy ceremonii, którzy nie mieli zbyt bliskich relacji ze zmarłym, często żegnają zmarłego za pomocą niedużych bukietów lub pojedynczych kwiatów. Taka forma jest prosta, minimalistyczna, niedroga, łatwo dostępna, a jednocześnie stanowi symboliczny gest oddający hołd osobie nieżyjącej. Ważne, aby pamiętać, że tego typu kwiaty na pogrzeb powinny być świeże.