Kondolencje czyli wyrazy współczucia składane rodzinie i przyjaciołom zmarłego mogą mieć różne formy. Jedną z nich jest wpis w księdze kondolencyjnej. Co warto wiedzieć na temat ksiąg kondolencyjnych?
Czym jest księga kondolencyjna?
Księga kondolencyjna to specjalny rodzaj księgi, która służy do wpisywania w niej kondolencji. W księdze umieszcza się najczęściej zdjęcie zmarłego oraz krótką informację na jego temat, natomiast pozostałe karty pozostawia się puste do wypełnienia.
Księga kondolencyjna – kiedy warto?
Najczęściej księga kondolencyjna kojarzona jest ze śmiercią ważnych osobistości – polityków, sportowców, celebrytów, jednak może być ona zastosowana także w sytuacjach, gdy umiera ukochana osoba. Księga z wpisami od bliskich i dalszych osób składających kondolencje może być pamiątką po zmarłym i wyrazem oddania mu hołdu.
Jak wygląda księga kondolencyjna?
Najczęściej księga kondolencyjna ma twardą oprawę w kolorze czarnym. Na okładce księgi może znaleźć się napis „księga kondolencyjna”, motyw krzyża, świecy. W środku księga jest czysta, ma gładkie karty bez linii i kratek. Także istnieje możliwość wykonania księgi na indywidualne zamówienie z umieszczeniem na okładce imienia i nazwiska zmarłego oraz daty jego urodzenia i śmierci.
Gdzie można zakupić księgę kondolencyjną?
Obecnie księgi kondolencyjne najłatwiej zakupić za pośrednictwem Internetu. Są one oferowane przez wiele firm z dostawą do klienta. Ponadto księga kondolencyjna może być zakupiona w zakładzie pogrzebowym.
Gdzie wystawić księgę kondolencyjną?
W przypadku osób znanych księga kondolencyjna najczęściej wystawiana jest w miejscu publicznym, na przykład w urzędzie, ambasadzie lub innej instytucji.
Gdy księgę pragnie się wystawić dla osoby, która nie była osobistością publiczną, można umieścić ją w kaplicy pogrzebowej lub w pobliżu grobu, na przykład pod tymczasowym zadaszeniem. Wtedy osoby, które chciałyby złożyć w niej swoje kondolencje, mogą zrobić to przed lub po pochówku.
Księga wystawiana jest na stoliku, przy którym ustawia się krzesło. Na stoliku umieszcza się często zdjęcie zmarłego w ozdobnej oprawie. Zdjęcie to jest czarno białe, przepasane czarną opaską. Na stole układa się też świecę, znicz, bukiet kwiatów. Nie można zapomnieć także o długopisie, którym żałobnicy będą mogli zapisać się w księdze.
Elektroniczna księga kondolencyjna
Nowoczesną odmianą księgi kondolencyjnej jest jej elektroniczna wersja. Ma ona formę strony internetowej, na której można zapisywać swoje kondolencje.
W przygotowaniu i wystawieniu księgi kondolencyjnej – także tej elektronicznej – może pomóc zakład pogrzebowy.