Pielęgnacja nagrobków

Pielęgnacja nagrobków

Wojciech Kudela Wojciech Kudela
2 sierpnia 2021

Zadbany nagrobek to nasz wyraz szacunku dla zmarłego. Każdego dnia jest on wystawiony na działanie wielu niekorzystnych czynników. Wymaga zatem systematycznej pielęgnacji. Jak skutecznie wyczyścić i zabezpieczyć pomnik nagrobny? Oto najważniejsze informacje!

Jak pielęgnować nagrobek?

Przede wszystkim pielęgnacja nagrobków powinna być zależna od tego, z jakiego kamienia zostały one wykonane. Dobór odpowiednich preparatów i akcesoriów pozwala na skuteczne wyczyszczenie pomnika bez ryzyka jego uszkodzenia.

Skała jak granit, z której wykonuje się większość nagrobków, jest bardzo trwała i wytrzymała, ale niewłaściwie czyszczona może pokryć się rysami i matowieć.

Z kolei kamienie jak marmur oraz piaskowiec wymagają delikatnego czyszczenia, ponieważ są bardziej podatne na uszkodzenia niż granit. Stąd też skały te stosowane są przez zakłady kamieniarskie dość rzadko.

Wiele grobów wykonanych jest z lastriko, czyli betonowego materiału wymieszanego z grysem kamiennym. Mogą być wymagające w pielęgnacji, zwłaszcza wtedy, gdy są mocno zabrudzone, porośnięte mchem.

Mycie i czyszczenie nagrobków

Do mycia i czyszczenia nagrobków konieczne będą:
– płyn do mycia naczyń lub specjalny płyn do mycia nagrobków
– gąbka albo ściereczka
– ciepła woda

Pomników z kamienia jak granit, marmur i piaskowiec nie zaleca się czyścić twardymi szczotkami, aby nie spowodować ich zarysowań. Nagrobki z lastriko można natomiast myć szczotkami ryżowymi.

Na początku z nagrobka ścieramy osadzony kurz i inne zabrudzenia miotełką, a potem myjemy go wodą z dodatkiem detergentu. Na uporczywe plamy można nałożyć większą ilość detergentu i zaczekać kilka minut na ich rozpuszczenie. Na koniec powierzchnię powinno się spłukać czystą wodą i wypolerować suchą ściereczką lub miękką gąbką.

Gdy do powierzchni nagrobka przykleił się wosk, najlepiej usunąć go za pomocą drewnianej szpatułki. Nożyki mogą spowodować zarysowanie nawierzchni.

Do czyszczenia nagrobków nie należy stosować:
– octu
– zmywaczy do paznokci
– rozpuszczalników
– płynów do czyszczenia toalet
– wybielaczy
– piasku
– soli

Impregnacja nagrobków

Aby nagrobek był zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi i na dłużej wyglądał atrakcyjnie, warto także przeprowadzić jego impregnację. Specjalne impregnaty tworzą wtedy na jego powierzchni ochronną warstwę.

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje impregnatów, które mają postać płynów oraz sprayów. Preparat rozprowadza się na suchej nawierzchni z użyciem gąbki albo wałka. Dla dodatkowej ochrony zaleca się zastosowanie dwóch warstw.

Jak czyścić krzyże i napisy na nagrobkach?

Gdy znajdujące się na pomniku nagrobnym krzyże i napisy są brudne lub zaśniedziałe, należy czyścić je z wykorzystaniem pasty do metalu albo preparatów przeznaczonych do tego celu.

Słabo widoczne litery można poprawić specjalnymi markerami.

Jak zadbać o przestrzeń wokół nagrobka?

Podczas wizyty na cmentarzu warto również zwrócić uwagę na otoczenie nagrobka. Często rośnie przy nim trawa, chwasty, gromadzą się liście.

Rośliny najlepiej wyrwać albo wyciąć, dlatego pod ręką warto mieć niewielki sekator albo nożyce i rękawice. Opadłe liście należy zebrać, na przykład szufelką lub małymi grabiami.

Wojciech Kudela
Wojciech Kudela

Właściciel platformy FUNER®, udziałowiec serwisu Mementis® oraz internetowych poradników dla osób po stracie, pomysłodawca pierwszej platformy z nekrologami Pamietajmy.com.pl ™. Dodatkowo, związany z bazą firm pogrzebowych Bluneral. W branży pogrzebowej działa już od prawie 20 lat.