Lampiony na cmentarz – rodzaje i zastosowanie

Lampiony na cmentarz – rodzaje i zastosowanie

Lampiony na cmentarz to jedne z najpopularniejszych obecnie akcesoriów funeralnych, stanowiące doskonałą alternatywę zniczy. Produkty te dostępne są w szerokiej gamie kolorów, surowców, kształtów, wymiarów.

Zastosowanie lampionów nagrobnych

Od wieków tradycją w naszej kulturze jest zapalanie świateł na grobach bliskich i ważnych osób. W ten sposób czcimy ich pamięć i okazujemy szacunek. Najczęściej służą temu różnego typu znicze, jednak producenci akcesoriów pogrzebowych proponują również inne rozwiązania. Ciekawą i bardzo praktyczną opcją są lampiony na cmentarz, które stanowią jednocześnie stały i niezwykle estetyczny element dekoracyjny nagrobka. Dzięki wymiennym wkładom umieszczanym wewnątrz, światło utrzymuje się znacznie dłużej niż w przypadku świecy czy tradycyjnego, otwartego znicza. Istnieje możliwość zastosowania w lampionach nie tylko olejowych czy parafinowych wkładów, ale też elektrycznych lub solarnych. Nie trzeba zatem przy każdej wizycie na cmentarzu kupować kolejnych zniczy. Takie rozwiązanie ogranicza koszty, a przy tym jest przyjazne środowisku.

Lampiony na cmentarz są odporne na warunki pogodowe, dlatego mogą pełnić swoją rolę cały rok, bez względu na panującą w poszczególnych miesiącach aurę. Warto jednak pamiętać o ich konserwacji i czyszczeniu – dzięki temu będą prawidłowo działać i dobrze się prezentować przez wiele lat. Lampiony na cmentarz montuje się nie tylko na nowo budowanych, ale również istniejących już grobach, dlatego każdy w dowolnym momencie może zdecydować się na ich zakup. Należy oczywiście wybrać odpowiednią wersję, która będzie dobrze komponować się z kamieniem nagrobnym, tworząc stylową, spójną całość.

Lampiony na cmentarz – rodzaje

Liczba dostępnych wersji lampionów jest duża – oferowane są różnorodne kolory, kształty, wzory i wymiary produktów. Można również wybrać odpowiedni materiał. Bardzo popularne są granitowe lampiony z oszkleniem (gładkim lub ozdobnym), przez który widoczne jest światło. Granit jest trwałym materiałem, a ponadto może posiadać wiele barw, dzięki czemu łatwo o idealne dopasowanie do koloru nagrobka. Wśród rodzajów lampionów uznaniem cieszą się również wersje stalowe lub aluminiowe. One także produkowane są w szerokiej gamie kolorystycznej.

Kształt i wielkość lampionu również można dobierać dowolnie, dopasowując do wyglądu cmentarnego pomnika. Do wyboru są m.in. produkty owalne, stożkowe, walcowe, przypominające sześcian. Ciekawą opcją są także umieszczone elementy ozdobne. Lampiony na cmentarz mogą posiadać metalowe krzyże, rozetki, kwiaty, anioły, płomienie, serca, a nawet witraże.