Przekazanie ciała Akademii Medycznej

Przekazanie ciała Akademii Medycznej

Wojciech Kudela Wojciech Kudela
21 grudnia 2018

Alternatywą dla oddania swoich organów po śmierci, jest przekazanie swego ciała Akademii Medycznej. Chętnych na taki altruistyczny czyn i przysłużenie się rozwojowi nauki przybywa.

Żaden, nawet najbardziej szczegółowy, fantom nie zastąpi ludzkiego ciała w nauce anatomii. Nie da się dokładnie odtworzyć wszystkich ścięgien, chrząstek, żył i narządów. Dla studentów jednego roku potrzeba rocznie od 20 do 30 zwłok. Natomiast kilka razy więcej potrzebują ich lekarze specjaliści, którzy robią symulacje operacji i zabiegów. Na ofiarowanym przez darczyńcę ciele uczą się nie tylko studenci wydziału lekarskiego, ale również adepci wydziału lekarsko-stomatologicznego, oddziału analityki medycznej i wydziału nauki o zdrowiu, która obejmuje następujące kierunki: pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne i fizjoterapię.

Osoby, które zdecydowały się na donację, muszą najpierw wyrazić swoją wolę osobiście w formie pisemnej i w obecności notariusza. Kopia oświadczenia musi zostać dostarczona do Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Akademii Medycznej, gdzie przechowywane są wszystkie akty notarialne. W dokumencie można zastrzec, iż ciało po kilku latach ma zostać pochowane lub że chcemy, by pozostało w Akademii na stałe.

Pogrzeb ciał darczyńców, który odbywa się raz w roku, jest uroczystością ekumeniczną, celebrowaną przez kapłanów różnych wyznań. Pochówek organizuje i opłaca Akademia Medyczna. Na ceremonii zwykle są obecni zarówno studenci, jak i lekarze.

Wojciech Kudela
Wojciech Kudela

Właściciel platformy FUNER®, udziałowiec serwisu Mementis® oraz internetowych poradników dla osób po stracie, pomysłodawca pierwszej platformy z nekrologami Pamietajmy.com.pl ™. Dodatkowo, związany z bazą firm pogrzebowych Bluneral. W branży pogrzebowej działa już od prawie 20 lat.