Listopadowy wzrost ilości zgonów na przykładzie Warszawy i Lublina.

Listopadowy wzrost ilości zgonów na przykładzie Warszawy i Lublina.

Wojciech Kudela Wojciech Kudela
6 grudnia 2021

Ludność Warszawy liczy 1,8 mln osób. Składa się ona z 18 dzielnic, w tym Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz. W Lublinie natomiast żyje około 342 tys. mieszkańców. W obu miastach w listopadzie okres oczekiwania na termin pochówku na lokalnych cmentarzach komunalnych wydłużył się znacznie. W Warszawie było to z reguły 1,5 do 2 tygodni, a w Lublinie ponad dwa tygodnie.

W samym 2020 roku liczba Polaków zmniejszyła się aż o 200 tys. osób. Jak nietrudno sobie wyobrazić, w dużej mierze zostało to spowodowane przez szalejący od niespełna 2 lat COVID-19 oraz znacznie ograniczony w związku z tym dostęp do służby zdrowia. Za nadmiarową ilość zgonów niektórzy obwiniają polityków, inni obecny system. Nie zmienia to jednak faktu, że Ci ludzie mogliby w większości przypadków jeszcze żyć. Traciliśmy braci, siostry, matki, ojców, babcie, dziadków, czasem nie mogąc się z nimi pożegnać. Jest nam niezwykle smutno informować o tym, że sytuacja ta powtarza się w listopadzie 2021 roku. Firmy działające w branży funeralnej zaobserwowały w listopadzie tego roku zwiększoną liczbę zgonów, niż miało to miejsce w poprzednich miesiącach. Sytuacja ta wystąpiła dość wyraźnie we wspomnianych na samym początku artykułu miastach Warszawa oraz Lublin.

Najwięcej nadmiarowych zgonów w okresie panującej pandemii jest wśród pacjentów kardiologicznych i onkologicznych, w tym aż około 30% jest efektem ciężkiego przebiegu COVID-19. U pacjentów tych były odraczane planowane zabiegi, co w największym stopniu wpłynęło na tak wysoki odsetek śmiertelności. Dodatkowo pacjenci przed obawą zarażenia się nie zgłaszali się na wizyty kontrolne, mało również korzystali z teleporad. Zaczęła się zima, gdzie zachorowalność na wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne i wirusowe się zwiększa, a to jeszcze bardziej potęguje możliwość zachorowania na zapalenie płuc. Wszystkie te czynniki wpłynęły na zwiększone listopadowe statystyki zgonów. Przekazujemy nasze spostrzeżenia i prosimy, trzymajmy się wszyscy zdrowo. Uważajmy na siebie, abyśmy mogli siebie usłyszeć i zobaczyć w tym samym składzie w następne Mikołajki. Wszystkich szukających pomocy zakładu pogrzebowego w Lublinie bądź Warszawie informujemy poniżej o stronach zawierających kompleksowy zestaw informacji teleadresowych.

Zakłady Pogrzebowe w Warszawie – link do strony

Zakłady Pogrzebowe w Lublinie – link do strony

Przykładowe dane zamieszczone są na oficjalnych stronach GUS, strona stat.gov.pl oraz Wikipedia.

Wojciech Kudela
Wojciech Kudela

Właściciel platformy FUNER®, udziałowiec serwisu Mementis® oraz internetowych poradników dla osób po stracie, pomysłodawca pierwszej platformy z nekrologami Pamietajmy.com.pl ™. Dodatkowo, związany z bazą firm pogrzebowych Bluneral. W branży pogrzebowej działa już od prawie 20 lat.