Diament pamięci

Diament pamięci

Przeżywanie żałoby po tych, którzy odeszli może mieć różne formy. Dla bliskich duże znaczenie mają przedmioty związane ze zmarłymi. Aby móc jeszcze bardziej poczuć związek i bliskość wiele osób decyduje się na złożenie zamówienia na wykonanie diamentu pamięci. Czy kamień wykonany z ludzkich szczątków to profanacja? A może kaprys czy sezonowa moda? Może być też tak, że to nowa tradycja, która dla następnych pokoleń będzie naturalnym sposobem przeżywania żałoby.

Dlaczego diament?

Wybór tego właśnie kamienia szlachetnego nie jest przypadkowy. To zarówno jego znaczenie symboliczne – diamenty są niezniszczalne, najtwardsze na ziemi, niezwykle cenne i piękne jak też skład chemiczny. Z punktu widzenia składu są one czystym węglem i to właśnie ten czynnik decyduje o tym, że na tworzenie kamieni szlachetnych z ludzkich prochów wybrano właśnie diament, wszak nasze ciało oraz prochy w znacznej mierze zawierają węgiel.

Jak powstaje diament pamięci?

Proces produkcji diamentów pamięci przeprowadzany jest w laboratoriach w warunkach zbliżonych do tych, jakie panują w skorupie ziemskiej na głębokości 150 km. Temperatura osiąga tam wartość nawet 2500 stopni Celsjusza a ciśnienie sięga 7000 atmosfer. Węgiel poddany takim działaniom zmienia się w jedną ze swoich odmian alotropowych – najpierw grafit, a następnie diament. Duże znaczenie ma czas produkcji – to około 45 dni.

W Europie działa tylko kilka laboratoriów wytwarzających diamenty pamięci, stąd czas oczekiwania wydłuża się czasem do kilku miesięcy.

Z czego tworzy się diamenty pamięci?

Aby zamówić diament pamięci do laboratorium należy dostarczyć prochy powstałe podczas kremacji lub pukiel włosów uciętych przed kremacją czy pochówkiem tradycyjnym. Ilość materiału zależy od wielkości diamentu, jaki zamawiający chce uzyskać.

W przypadku włosów wystarczy pukiel o wadze około od 0,5 do 2 gramów. Włosy poddawane są spalaniu w próżni i uzyskuje się z nich czysty węgiel. Nieco trudniej jest z prochami, bowiem w 90% w ich składzie są związki potasu i wapnia oraz innych metali, więc proces produkcji należy rozpocząć od ekstrahowania tych minerałów w celu uzyskania węgla.

Kto decyduje się na diamenty pamięci?

Zamówienie na wykonanie tej niezwykłej pamiątki może złożyć każdy. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest to usługa wyłącznie dla bogatych. Ceny diamentów zawierają się w przedziale od około 5 do 100 tysięcy.

Najczęściej diamenty zamawiają rodzice, którzy stracili swoje dzieci. Bywa też odwrotnie – dzieci upamiętniają zmarłych rodziców.

Diament opatrzony certyfikatem umieszczany jest w specjalnym pudełku lub oprawiany w ramkę ze szkłem powiększającym, dzięki któremu można odczytać mikroinskrypcję umieszczoną na diamencie. Zamiast inskrypcji niektórzy klienci zlecają umieszczenie mikrozdjęcia z wizerunkiem zmarłego.

Nie tylko ludzkie diamenty

Zamawianie diamentów pamięci wykonywanych z ludzkich prochów czy włosów to w Polsce wciąż niszowy sektor usług funeralnych. Znacznie więcej jest zamówień od właścicieli zwierząt, szczególnie psów, którym trudno jest rozstać się ze swoim czworonogiem.

Babcia w pierścionku?

W ocenie społecznej diamenty wykonywane ze zwierząt traktowane są jako dziwactwo, ale przyjmuje się owo dziwactwo ze zrozumieniem, raczej bez wrogości. W przypadku diamentów produkowanych ze szczątków ludzkich wiele osób ma zastrzeżenia natury etycznej. Kamienie szlachetne kojarzone z jubilerstwem nie są według nich dobrym sposobem na okazywanie przywiązania czy szacunku dla zmarłych. Taki pogląd najczęściej prezentują osoby wierzące, które przeciwne są kremacji.

Jednak zwolenników kremacji przybywa, a to oznacza zmiany obyczajowe również w zakresie sposobów przeżywania żałoby. Za kilkanaście, może kilkadziesiąt lat produkowanie diamentów pamięci będzie standardem.