Pochówek martwo urodzonego dziecka

Pochówek martwo urodzonego dziecka

Dzięki nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2011 nr 144, poz. 853) łatwiej jest pochować dziecko martwo urodzone bez względu na czas trwania ciąży.

Po zmianach nie jest wymagana rejestracja zgonu w urzędzie stanu cywilnego. Karta zgonu ze szpitala wystarczy, by móc odprawić pogrzeb.

Nowelizacja ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie dotyczy natomiast dokumentowania prawa do zasiłku pogrzebowego. Aby uzyskać takie świadczenie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. W tym przypadku wydaje się akt urodzenia, który jest jednocześnie aktem zgonu.

Na wniosek osób uprawnionych do pochówku szpital powinien wystawić pisemnie zgłoszenie urodzenia dziecka. Bez względu na czas trwania ciąży takie dokumenty przysługują każdemu dziecku (medycznie płodowi, zarodkowi). W przypadku odmówienia przez szpital wystawienia takiego zgłoszenia ze względu na brak możliwości ustalenia płci dziecka rodzicom przysługuje prawo jej wskazania. Do niedawna stosowało się uprawdopodobnienie płci opierające się np. na odczuciach matki, jednak ostatnio coraz częściej lekarze odchodzą od tej praktyki – tłumacząc, że nie chcą uwierzytelniać czegoś, względem czego nie mają pewności.

W przypadku gdy dziecko urodziło się martwe, zgłoszenie zdarzenia powinno nastąpić w ciągu trzech dni.