Funeral planning – czyli jak zaplanować swoją ostatnią drogę?

Funeral planning – czyli jak zaplanować swoją ostatnią drogę?

Planowanie własnego pogrzebu w Polsce jest kwestią dość kontrowersyjną. Nasze społeczeństwo, tak chętnie przenoszące wzorce zachodnie, w dość naturalny sposób pominęło ten segment rynku, jakim są usługi pogrzebowe. Czy wynika to z naszych przekonań religijnych, czy też śmierć nadal uznajemy za temat tabu? Bez względu na przyczyny – nadszedł czas, aby to zmienić.

Wprowadzona na polski rynek usługa „funeral planning” w gruncie rzeczy jest tylko zapewnieniem możliwości wyboru wszelkich opcji związanych z własnym pochówkiem w jednym miejscu. Wiele osób i tak w pewien sposób planuje swój pogrzeb, przekazując rodzinie wytyczne co do miejsca pochówku, stroju, obrządku itp. Usługi planowania pogrzebu otwierają drogę do wyselekcjonowania spośród gamy produktów pogrzebowych dokładnie tych, które interesują nas samych.

Oprócz podstawowych elementów takich, jak miejsce na cmentarzu czy trumna, usługa daje nam możliwość określenia rodzaju ceremonii, wyboru miejsca ostatniego pożegnania, jak również zapewnia możliwość określenia naszych szczególnych oczekiwań względem „ostatniej drogi”.

Korzystanie z usługi planowania pogrzebu to szansa na zapoznanie się z możliwościami wyboru, jakie oferuje rynek i wybór najwłaściwszych dla siebie elementów. Właściwie zarządzana usługa daje także Klientowi poza wyborem standardowych produktów czy usług, możliwość wpisania własnych oczekiwań względem wszystkich elementów składowych pochówku.

Poczynając od wyboru osoby, która będzie naszym pełnomocnikiem przy załatwianiu formalności (będzie, nadzorować aby nasze życzenia zostały spełnione) funeral planning pozwala na wybór rodzaju ceremonii z uwzględnieniem wszelkich możliwych wyznań, wybór rodzaju i miejsca pochówku (oczywiście, w granicach uwzględnionych ramami prawnymi). Pozwala także na określenie, czy nasze ciało ma zostać poddane kremacji, czy też pochowane w trumnie. Oprócz tego daje również możliwość wpisania własnych sentencji do nekrologu czy na nagrobku, wyboru muzyki, jaka będzie towarzyszyć uroczystości, wybór kwiatów, czy miejsca na konsolację.

Usługa ta daje także możliwość zastanowienia się nad bardzo istotna kwestią, jaką jest zgoda na transplantację naszych narządów, dzięki czemu nie pozostawiamy tak ważnej decyzji bliskim i sami bierzemy ten ciężar na siebie.

Zaplanowanie własnego pogrzebu jest działaniem równie odpowiedzialnym, jak ubezpieczenie na życie. Zdejmuje z naszych bliskich konieczność podejmowania trudnych decyzji w i tak bardzo ciężkim dla nich okresie.

Funeral Planning to krok naprzód, tak jak uporządkowanie swoich spraw majątkowych czy prawnych. Śmierć jest nieodzownym elementem naszego życia, więc należy o niej myśleć nie mniej zapobiegliwie, jak w pozostałych kwestiach.