Zamawianie nagrobka

Zamawianie nagrobka

Zamawiając nagrobek, nie zakładamy, że za rok czy dwa będziemy wymieniać go na nowy. Jest to inwestycja na długi czas. Na co więc należałoby zwrócić uwagę zamawiając nagrobek, aby faktycznie spełniał on swoją funkcję przez długi czas?

Podstawowe decyzje

Zamawiając nagrobek musimy wstępnie określić jego rodzaj, wymiary, materiał z jakiego zostanie wykonany oraz wybrać wzór. Ustalenia te mają istotny wpływ na cenę, a w przyszłości będą rzutowały także na trwałość oraz ewentualne koszty związane z czyszczeniem grobu i jego konserwacją.

Materiał

Najlepszym wyborem dla naszej strefy klimatycznej jest granit. Występuje on w dziesiątkach odmian i kolorów, a ceny pomników nagrobnych wykonanych z tego materiału wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy. Poza cechami zewnętrznymi, poszczególne rodzaje granitu mogą mieć także zróżnicowane cechy fizyczne (np. kruchość, elastyczność), dlatego wybór materiału jest uzależniony nie tylko od kwoty, którą zamierzamy przeznaczyć na nagrobek, ale także od wybranego wzoru. Jednym z popularniejszych rodzajów jest nasz rodzimy granit strzegomski.

Rodzaj, wymiary i wzór nagrobka

Wybór rodzaju nagrobka jest jedną z istotniejszych kwestii. Uzależniony jest od tego, czy trumna będzie osadzona w betonowej piwnicy, czy w ziemi. Jeżeli w piwnicy, należy dowiedzieć się jakie będą jej wymiary. Jeżeli trumna będzie zakopana w ziemi, wymiary nagrobka nie powinny przekraczać maksymalnie dopuszczalnych dla wykupionego miejsca (warto rozpoznać tę kwestię wcześniej w biurze obsługi cmentarza).

Wybór zakładu kamieniarskiego

Wiedząc jaki nagrobek chcemy oraz znając lokalizację cmentarza, na którym ma być postawiony, przystępujemy do poszukiwania wykonawcy. Warto odwiedzić w tym celu kilka zakładów kamieniarskich, aby porównać ich ofertę. Warto zaznaczyć, że najważniejszym wyznacznikiem nie jest cena. Warto zapoznać się z historią firmy, obejrzeć wykonane przez nich nagrobki na cmentarzu (im starsze, tym lepsze – bo trwalsze) oraz szczegółowo rozpoznać kwestie trwania oraz zasad gwarancji.