Tanatopraksja – czym jest i kiedy należy ją stosować?

Tanatopraksja – czym jest i kiedy należy ją stosować?

Wojciech Kudela Wojciech Kudela
12 stycznia 2022

Tanatopraksja w Polsce była przez długi czas mało popularna i słabo dostępna. Jednak obecnie procedurę tę oferuje coraz więcej zakładów pogrzebowych. Czym dokładnie jest tanatopraksja i jakie ma zastosowanie?

Co to jest tanatopraksja?

Procedura określana jako tanatopraksja to inaczej balsamowanie albo balsamacja zwłok czyli czasowa konserwacja ciała osoby zmarłej, aby zahamować postępujące procesy rozkładu.

Dzięki balsamowaniu, które dodatkowo połączone jest z kosmetyką pośmiertną, możliwe jest usunięcie oznak śmierci, a także godne pożegnanie bliskiej osoby.

Samo słowo „tanatopraksja” pochodzi z języków greckiego i łacińskiego, a dokładnie od greckiego boga śmierci Tanatosa oraz od łacińskiego słowa „praxia”, które oznacza praktykę.

Tanatopraksja – kiedy jest konieczna?

Zabieg balsamowania zwłok ma bardzo szerokie zastosowanie, co powoduje, że obecnie prowadzony jest on coraz częściej.

Balsamowanie najczęściej realizowane jest w poniższych sytuacjach:

– Usunięcie śladów rozkładu ciała, plam opadowych, nieprzyjemnego zapachu, na przykład wtedy, gdy ciało zmarłego bezpośrednio po śmierci nie zostało umieszczone w warunkach chłodnicznych.

– Pochówek ma odbyć się po dłuższym czasie, a rodzina chciałaby zobaczyć zmarłego przed nim.

– Ciało zmarłego ma zostać wyeksponowane publicznie, a w miejscu, w którym ma być ono umieszczone, nie można utrzymywać odpowiednio niskiej temperatury.

– Konieczne jest transportowanie zwłok na znaczną odległość, co powoduje większe ryzyko rozkładu. Niektórzy przewoźnicy wymagają wcześniejszego poddania ciała zabiegowi balsamowania.

– Osoba zmarła na skutek wypadku, a rodzina chce przeprowadzić rekonstrukcję pośmiertną, by móc pożegnać się ze zmarłym ostatni raz.

Kto przeprowadza balsamowanie zwłok?

Zabieg balsamowania zwłok prowadzony jest przez osobę posiadającą w tym zakresie odpowiednie uprawnienia – jest ona określana jako tanatopraktyk albo tanatopraktor.

Aby uzyskać uprawnienia tanatopraktyka, konieczne jest wzięcie udziału w specjalnym kursie, podczas którego uczestnicy uczą się, jak prawidłowo wykonywać zabieg balsamowania.

Jak odbywa się tanatopraksja?

Zabieg jak tanatopraksja polega na wstrzykiwaniu do tętnic zmarłego specjalnych substancji, które zawierają składniki zatrzymujące proces rozkładu.

W procesach balsamowania stosowane są różne rodzaje płynów, a także sam proces może mieć zróżnicowany przebieg, co jest tajemnicą firm zajmujących się świadczeniem tego typu usług.

Nieprawidłowo przeprowadzona tanatopraksja może spowodować nadmierne wysuszenie zwłok w krótkim czasie, tak zwane strupieszenie. Właśnie dlatego tanatopraktyk musi mieć szeroką wiedzę i doświadczenie, a także być osobą bardzo precyzyjną, by proces odbył się prawidłowo.

Gdzie można skorzystać z tanatopraksji?

Aktualnie tanatopraksja jest usługą dostępną w wielu zakładach pogrzebowych. Bliscy zmarłego, którzy chcieliby skorzystać z balsamowania, powinni sprawdzić wcześniej, czy jest ono dostępne w ofercie firmy.

Większe zakłady posiadają własne zaplecze do prowadzenia balsamowania, natomiast mniejsze korzystają z usług zewnętrznych.

 

Wojciech Kudela
Wojciech Kudela

Właściciel platformy FUNER®, udziałowiec serwisu Mementis® oraz internetowych poradników dla osób po stracie, pomysłodawca pierwszej platformy z nekrologami Pamietajmy.com.pl ™. Dodatkowo, związany z bazą firm pogrzebowych Bluneral. W branży pogrzebowej działa już od prawie 20 lat.