Udział dziecka w pogrzebie – za i przeciw

Udział dziecka w pogrzebie – za i przeciw

Wiele osób w obliczu śmierci bliskich lub dalekich krewnych zadaje sobie pytanie – czy zabierać dziecko na pogrzeb? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, dlatego warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Pojmowanie śmierci przez dzieci

Koncept śmierci dla wielu dzieci w młodszym wieku jest abstrakcyjny. Dziecko nie wie wtedy, z czym dokładnie wiąże się odejście, dlatego pochówek również może wydawać się dla niego niezrozumiały.

Najczęściej wiekiem granicznym, w którym dzieci zaczynają pojmować świat w mniej abstrakcyjny sposób, jest 7-8 rok życia. Powyżej tej granicy zrozumienie idei śmierci oraz pogrzebu staje się prostsze, a maluch może w sposób bardziej dojrzały uczestniczyć w tej istotnej rodzinnej ceremonii.

Kiedy zabrać dziecko na pogrzeb?

Dziecko można zabierać na pogrzeby już od 3 roku życia, jednak rzeczywisty wiek gotowości zależny jest od wielu czynników.

Udział dziecka w pogrzebie powinien być zawsze poprzedzony rozmową dotyczącą odchodzenia oraz samego pochówku. Bez niej dziecko może nie zrozumieć dokładnie, co dzieje się dookoła niego.

Jak przygotować dziecko do uczestniczenia w pogrzebie?

Śmierć nie powinna być tematem tabu. Gdy dziecko może uczestniczyć w pogrzebie, wtedy rodzic lub opiekun powinni pamiętać, żeby odpowiednio przygotować je do tego niecodziennego i nowego dla niego wydarzenia.

Przed pogrzebem warto:
– porozmawiać z dzieckiem na temat śmierci
– wytłumaczyć, jak przebiega ceremonia pogrzebowa
– powiedzieć, jak należy się zachowywać w trakcie uroczystości
– przygotować razem z dzieckiem ubrania żałobne i wytłumaczyć, dlaczego powinny mieć one czarny albo ciemny kolor
– zapewnić, że wyrażanie swoich uczuć podczas pogrzebu jest czymś normalnym, aby dziecko nie musiało ich tłumić

Dziecko może również na swój sposób zaangażować się w przygotowania do pogrzebu, na przykład może przygotować laurkę na pożegnanie.

Rodzic lub opiekun powinni być też przygotowani na różne pytania ze strony swojej pociechy, na przykład dotyczące ceremoniału. Nie należy ich lekceważyć i najlepiej w jak najprostszych słowach na nie odpowiedzieć.

Kiedy zrezygnować z zabierania dziecka na pogrzeb?

W przypadku bardzo małych dzieci w wieku poniżej 3 roku życia udział w pogrzebie nie jest konieczny.

Przemawia za tym kilka argumentów:
– dziecko jest zbyt małe, aby zrozumieć, co się dzieje
– dziecko może przeszkadzać innym swoim zachowaniem podczas uroczystości pogrzebowych
– dziecko może szybko się zniecierpliwić i chcieć wrócić do domu

Również udział dziecka w pogrzebie nie będzie wskazany wtedy, gdy jest ono starsze, lecz bardzo wrażliwe. Po takiej uroczystości może zacząć obawiać się o śmierć rodziców, mieć lęki, koszmary senne. Wtedy uczestnictwo w pochówku może być dla niego negatywnym doświadczeniem.

Zdarza się też, że dziecko odmawia pójścia na pogrzeb. Można wtedy wytłumaczyć, że jest to ważna uroczystość rodzinna, w której warto uczestniczyć. Gdy dziecko nadal się sprzeciwia, w takiej sytuacji nie należy naciskać, lecz dać mu znać, że zawsze może zmienić zdanie.

W razie wątpliwości, czy dziecko powinno uczestniczyć w pochówku bliskiej osoby, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym.