W przygotowywaniach do ceremonii pogrzebowej nie sposób nie wziąć pod uwagę odpowiedniego miejsca na pochówek. Zgodnie z ustaleniami w Polsce wykupuje się w tym celu miejsce na 20 lat, a potem okres ten bywa przedłużany. Na wybór lokalizacji składają się różne czynniki, głównie estetyczne i budżetowe. Zdarza się również, że odpowiedni punkt bywa wybierany jeszcze za życia, lub jest dla danej osoby oczywisty, ze względu na dostępność rodzinnego grobowca. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje najlepsze miejsce na pochówek, i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę szukając takiego miejsca na cmentarzu?
Wybór odpowiedniego cmentarza
Pierwszym etapem jest wybór cmentarza. W Polsce znajdziemy cmentarze wyznaniowe oraz komunalne. W zależności od właściciela, koszt administracyjny może się nieco różnić. Jeżeli zmarły nie wyraził preferencji dotyczących konkretnej nekropoli, warto wybrać taką, do której mamy najbliżej – w ten sposób będziemy mogli stale dbać o nagrobek. Warto również pamiętać, że ceny będą się różnić w zależności od wielkości miejscowości: im większe miasto i bardziej „prestiżowy” cmentarz (np. Powązki w Warszawie czy Cmentarz Rakowicki w Krakowie), tym większej ceny możemy się spodziewać. Ponadto, w większych miastach zaczyna brakować miejsc: fakt ten również może przyczynić się do podniesienia ceny.
Wybór właściwego miejsca
Obecnie do wyboru mamy groby ziemne lub tak zwane kolumbaria, w których chowa się urny. Chociaż trudno mówić o uniwersalnym „najlepszym” miejscu, z pewnością większą popularnością cieszą się te umiejscowione wśród drzew oraz przy głównych alejach cmentarza. Wybierając miejsce warto skupić się na odległości od bramy głównej: niektóre nekropolie zajmują hektary ziemi, co może utrudnić poruszanie się po nich osobom starszym lub np. przemieszczającym się na wózku. Walory estetyczne również nie pozostają bez znaczenia: zwykle skłaniamy się ku miejscom zazielenionym, odosobnionym, z łatwym dostępem z alejek głównych. Takie miejsca będą również najdroższe.
Przy wyborze grobu dobrze jest wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne. Mocno nasłonecznione miejsce z pewnością będzie się pięknie prezentowało, ale słońce może przyczynić się do blaknięcia płyty nagrobka oraz umieszczonych na niej zdjęć. Z kolei zadrzewione miejsca zapewnią zwiedzającym przyjemny cień, ale za to jesienią opadające liście mogą dostarczyć więcej sprzątania. Nie bez znaczenia będzie również wielkość grobu: za pojedynczy zapłacimy mniej niż za podwójny lub tak zwany pogłębiany. Wszystkie te czynniki warto wziąć pod uwagę – przez 20 lat od momentu pochówku grobu zwykle się nie narusza.
Miejsce na cmentarzu wybrane – co dalej?
Jeżeli znaleźliśmy już właściwy grób, w pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z zarządcą danego cmentarza. Jeżeli nie zostały wcześniej wykonane żadne rezerwacje w tym miejscu, to kolejnym krokiem będzie złożenie dokumentów oraz dokonanie opłaty. A jakie dokumenty będą nam w tym celu potrzebne? Przede wszystkim rezerwując miejsce musimy okazać nasz dowód osobisty oraz akt zgonu. Następnie konieczna będzie tak zwana decyzja administracyjna o pochówku i w końcu potwierdzenie, że opłata została uiszczona. Wszystkie dokumenty składa się w biurze zarządu wybranego przez nas cmentarza.