Kim jest Mistrz Ceremonii Żałobnej?

Kim jest Mistrz Ceremonii Żałobnej?

Wojciech Kudela Wojciech Kudela
2 sierpnia 2021

Zdecydowana większość pogrzebów w Polsce odbywa się z udziałem osoby duchownej. W ciągu ostatnich lat widać jednak rosnące zainteresowanie pochówkami, w których zamiast księdza uczestniczy Mistrz Ceremonii Żałobnej. Kim on jest i na czym polega jego praca?

Mistrz Ceremonii Żałobnej – kto to jest?

Mistrzem Ceremonii Żałobnej nazywa się osobę, która przewodniczy pochówkom świeckim, czyli odbywającym się bez ceremoniału religijnego. Nie ma on święceń kapłańskich. Zawodu można nauczyć się na specjalnym szkoleniu.

Dobrego Mistrza Ceremonii powinny wyróżniać odpowiednia dykcja, umiejętność przemawiania, ale również wysoka kultura osobista, takt, wyczucie, dyskrecja, aby dzięki temu wesprzeć bliskich zmarłego w trudnych dla nich chwilach.

Osoba ta powinna też wyróżniać się nienaganną prezencją – podczas pogrzebu Mistrz Ceremonii Żałobnej najczęściej nosi czarną togę, płaszcz albo garnitur, a także nakrycie głowy jak biret, łańcuch z orłem lub innymi dystynkcjami.

Kiedy skorzystać z usług Mistrza Ceremonii?

Usługi Mistrza Ceremonii najczęściej wybierane są wtedy, gdy zmarły wcześniej wyraził taką wolę, na przykład ustnie albo w swoim testamencie.

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na pogrzeb bez księdza, głównie ze względu na brak wiary. Pochówki te wybierane są przez ateistów, agnostyków, a także osoby, które są wierzące, lecz nie życzyły sobie obecności osoby duchownej na pogrzebie.

Ceremonie, w których biorą udział Mistrzowie Ceremonii, często określane są też jako humanistyczne, ateistyczne.

Mistrz Ceremonii Żałobnej – na czym polega jego praca?

Praca Mistrza Ceremonii rozpoczyna się jeszcze przed pogrzebem. Spotyka się on z bliskimi zmarłego, aby dowiedzieć się więcej o nim oraz o tym, co wygłosić podczas pochówku.

Następnie przygotowuje on mowę pogrzebową (laudację), którą wygłasza podczas ceremonii. Może również dobrać właściwą oprawę muzyczną pochówku, a także przygotować pokaz zdjęć, film.

Najczęściej Mistrz Ceremonii współpracuje z zakładem pogrzebowym, dlatego razem z jego pracownikami uzgadnia szczegóły przebiegu pochówku. Niektórzy Mistrzowie swoje usługi świadczą samodzielnie.

Zadania Mistrza Ceremonii Żałobnej:

– spotkanie się z bliskimi zmarłego
– stworzenie scenariusza ceremonii
– przygotowanie i wygłoszenie mowy pogrzebowej
– wybór oprawy muzycznej i wizualnej ceremonii
– współpraca z pracownikami zakładu pogrzebowego

 

Jak wygląda pogrzeb z udziałem Mistrza Ceremonii Żałobnej?

Świecki pochówek z udziałem Mistrza Ceremonii zwykle odbywa się w kaplicy oraz na cmentarzu lub tylko na cmentarzu.

Ceremonia rozpoczyna się od przywitania żałobników. Następnie Mistrz wygłasza mowę, w której przybliża sylwetkę osoby zmarłej – opisuje jej zainteresowania, pasje, odnosi się do bliskich, życia zawodowego. Na koniec może także przeczytać podziękowania przygotowane przez rodzinę i składa kondolencje.

Mistrz Ceremonii – ile kosztują jego usługi?

Aktualnie większość zakładów pogrzebowych współpracuje z Mistrzami Ceremonii Żałobnej i to tam można zamówić jego usługi. Cena najczęściej wynosi kilkaset złotych.

Wojciech Kudela
Wojciech Kudela

Właściciel platformy FUNER®, udziałowiec serwisu Mementis® oraz internetowych poradników dla osób po stracie, pomysłodawca pierwszej platformy z nekrologami Pamietajmy.com.pl ™. Dodatkowo, związany z bazą firm pogrzebowych Bluneral. W branży pogrzebowej działa już od prawie 20 lat.