Przygotowanie zwłok do pogrzebu – przygotowanie zwłok do kremacji

Przygotowanie zwłok do pogrzebu – przygotowanie zwłok do kremacji

Zarówno tradycyjny pogrzeb, jak i pogrzeb poprzedzony kremacją wymagają właściwego przygotowania osoby zmarłej. Jakie zabiegi prowadzone są przed pochówkiem?

Dlaczego należy przygotować zwłoki do pogrzebu?

Rodzina i przyjaciele chcieliby zapamiętać zmarłego takiego, jakim był za życia. Właśnie dlatego przed pochówkiem prowadzone są kompleksowe czynności służące przygotowaniu zwłok do pogrzebu.

Profesjonalne przygotowanie zwłok ma kluczowe znacznie zarówno wtedy, gdy planowany jest pochówek w trumnie, jak i wtedy, gdy zmarły ma być poddany spopieleniu czyli kremacji.

Dzięki specjalistycznemu przygotowaniu zmarły może wyglądać tak, jak przed odejściem, co ma duże znaczenie także wtedy, gdy przyczyną jego śmierci był wypadek czy wyniszczająca choroba.

Przygotowanie zwłok jest też ważne, gdy mają być one wystawione na widok publiczny lub będą transportowane na dalszą odległość, dlatego konieczne jest zabezpieczenie ich przed rozkładem.

Jak odbywa się profesjonalne przygotowanie zwłok?

W ramach przygotowania ciała zmarłego do pochówku prowadzi się szeroką gamę czynności. Wśród nich znajdują się poniższe:

Toaleta pośmiertna

Pod pojęciem toalety pośmiertnej znajduje się przygotowanie ciała zmarłego do pochówku przed założeniem ubrań.

W ramach toalety pośmiertnej pracownik zakładu pogrzebowego myje ciało, zabezpiecza je wtedy, gdy było ono poddane sekcji, opatruje rany, na przykład po wenflonach. W ramach toalety pośmiertnej znajduje się także zamykanie oczu i ust.

Ubranie zwłok

Przed złożeniem ciała w trumnie jest ono ubierane. Zmarły ubierany jest najczęściej w odzież dostarczoną przez rodzinę. Można również zakupić ją w zakładzie pogrzebowym.

Tanatopraksja

Coraz częściej zlecaną usługą w ramach przygotowania zwłok do pochówku jest tanatopraksja czyli balsamowanie zwłok. To procedura polegająca na wstrzykiwaniu w naczynia krwionośne specjalnych soli, które zatrzymują postęp procesów gnilnych. W efekcie ciało nie ulega rozkładowi, a także zanikają widoczne ślady rozkładu jak plamy opadowe czy nieprzyjemny zapach.

Tanatopraksja prowadzona jest wtedy, gdy ciało ma być przetransportowane na znaczną odległość, wystawione na widok publiczny lub gdy pochówek ma odbyć się po dłuższym czasie od śmierci.

Tanatokosmetyka – kosmetyka pośmiertna

Kosmetyka pośmiertna określana też jako tanatokosmetyka, polega na przeprowadzeniu zabiegów estetycznych, które mają na celu poprawę wyglądu zmarłej osoby, by bliscy mogli zapamiętać ją tak, jak wyglądała za życia.

W ramach kosmetyki pośmiertnej znajdują się czynności jak:

– Makijaż pośmiertny,
– Odtworzenie brwi,
– Manicure – makijaż dłoni, malowanie paznokci,
– Strzyżenie, stylizacja i farbowanie włosów,
– Zakrywanie przebarwień,
– Retusz blizn, urazów.

Tanatoplastyka – rekonstrukcja pośmiertna

W ramach przygotowania zwłok prowadzona jest też tanatoplastyka czyli rekonstrukcja pośmiertna. Do jej wykonania potrzebny jest specjalista z dużym doświadczeniem.

Tanatoplastyka polega na odtworzeniu wyglądu zmarłego, zwłaszcza jego twarzy. Prowadzona jest ona najczęściej po wypadkach, gdy ciało uległo znacznemu uszkodzeniu. Profesjonalna rekonstrukcja pośmiertna przywraca zmarłemu wygląd, jak za życia.