Krajowy transport zmarłych

Krajowy transport zmarłych

Wojciech Kudela Wojciech Kudela
21 grudnia 2018

Transport ciała zmarłego jest niezbędną czynnością, jaką trzeba zorganizować po odejściu bliskiej osoby. Mogą go wykonać tylko te osoby i przedsiębiorstwa, które posiadają pozwolenie na przewóz zwłok. Wydawanie pozwoleń jest regulowane przez rozporządzenie Ministra Zdrowia. Oto wykaz danych, które należy podać w celu uzyskania pozwoleń oraz wymagania sanitarno-techniczne, jakim powinien odpowiadać środek transportu.

1. Dane jakie powinny być zawarte we wniosku osoby uprawnionej (czyli najbliższej rodziny) o wydanie pozwoleń i zaświadczeń na przewóz ciała zmarłego:

1) nazwisko, imię lub imiona, nazwisko rodowe, datę i miejsce urodzenia, ostatnie miejsce zamieszkania osoby zmarłej;

2) datę i miejsce zgonu;

3) miejsce, z którego ciało będzie przewożone;

4) miejsce pochówku;

5) środek transportu, którym zostanie przewiezione ciało zmarłego;

6) nazwisko, imię lub imiona, adres zamieszkania wnioskodawcy oraz numer i seria dokumentu tożsamości.

W przypadku, gdy przyczyna zgonu nie jest określona, należy dołączyć dokument urzędowy stwierdzający wykluczenie choroby zakaźnej jako przyczyny śmierci.

2. Wymogi techniczne i sanitarne dotyczące środka transportu drogowego przeznaczonego do przewozu ciała:

Wymogi rozporządzenia mówią, że wyżej wymieniony środek transportu powinien być zarejestrowany jako pojazd specjalny zgodnie z zasadami ruchu drogowego i posiadać:

– kabinę kierowcy odizolowaną od części przeznaczonej na umieszczenie ciała zmarłego,

– zabezpieczenie przed przesuwaniem się trumny lub innego pojemnika o tym samym przeznaczeniu podczas przewozu,

– osobne miejsce do przechowywania sprzętu myjąco – czyszczącego, środków dezynfekujących i jednorazowych rękawic ochronnych,

– trwałe oznakowanie w sposób wskazujący na jego przeznaczenie.

Ponadto w części przeznaczonej na umieszczenie trumny, nie jest dopuszczalny montaż miejsc siedzących, a jej podłoga musi być wykonana z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych na działanie środków dezynfekujących. Sposób dezynfekcji pojazdu powinien natomiast być dostosowany do przepisów zawartych w rozporządzeniu (powinna mieć miejsce po każdorazowym przewiezieniu ciała przy użyciu preparatów o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym, a zewnętrzne mycie pojazdu w miejscach przypadkowych i prowizorycznie zorganizowanych myjniach jest zabronione).

Warto również wspomnieć, że przewóz spopielonego ciała, umieszczonego w szczelnym, odpornym na uszkodzenia pojemniku może odbywać się dowolnym środkiem transportu, w sposób zapewniający jego poszanowanie.

3. Zamówienie usługi u specjalistów

Najłatwiejszym sposobem zorganizowania transportu zmarłego jest skontaktowanie się z jednym z zakładów pogrzebowych, ponieważ działają one w całym kraju i właściwie każdy z nich ma w swojej ofercie taką usługę transportową (w tym posiada odpowiedni środek transportu i spełnia wymogi sanitarne). Nie trzeba się wówczas martwić o przechodzenie przez wszystkie wymienione formalności, ponieważ chcąc pomóc Państwu w tym trudnym czasie, organizację transportu Zmarłych na terenie Polski przejmuje dany zakład pogrzebowy.

Wojciech Kudela
Wojciech Kudela

Właściciel platformy FUNER®, udziałowiec serwisu Mementis® oraz internetowych poradników dla osób po stracie, pomysłodawca pierwszej platformy z nekrologami Pamietajmy.com.pl ™. Dodatkowo, związany z bazą firm pogrzebowych Bluneral. W branży pogrzebowej działa już od prawie 20 lat.