Rodziny organizujące pochówek bliskiej osoby starają się zrobić wszystko, by uroczystość miała właściwy charakter i w jak największym stopniu oddawała hołd zmarłemu. Odpowiednia oprawa pogrzebu sprawia, że uroczystość staje się bardziej podniosła i elegancka, a poszczególne jej etapy przebiegają bez komplikacji i zakłóceń. O czym nie należy zapominać, organizując pochówek? Jakie elementy składają się na oprawę pogrzebu?
Muzyka pogrzebowa
Choć pogrzeb to uroczystość pełna zadumy, smutku i refleksji, muzyka grana tle w trakcie mszy i na cmentarzu jest elementem niemal niezbędnym, który trzeba uwzględnić podczas organizacji ceremonii. Odpowiednio dobrane melodie pozwalają na podkreślenie emocji i sprawiają, że całość nabiera jeszcze bardziej wyjątkowego wydźwięku. Muzyczna oprawa pogrzebu nie musi opierać się jedynie na kościelnych organach. Bliscy zmarłego mogą zdecydować się również na inne instrumenty (trąbkę, skrzypce, wiolonczelę, orkiestrę dętą) lub na udział solisty, który zaśpiewa wybrane motywy. Oprócz muzyki wykonywanej na żywo istnieje też możliwość odtwarzania określonych kompozycji (np. ulubionych utworów osoby zmarłej).
Kwiaty i szarfy
Trudno wyobrazić sobie ceremonię pochówku bez elementów kwiatowych. Oprawa pogrzebu musi zatem zawierać odpowiednie kompozycje roślinne. W naszej tradycji są to przede wszystkim wieńce i wiązanki o różnorodnych rozmiarach, a także bukiety lub pojedyncze kwiaty (np. chryzantemy, róże, lilie, hortensje). Roślinna oprawa pogrzebu służy dekoracji trumny lub urny, nagrobka, a także kościoła w czasie uroczystości. Wieńce i wiązanki zwykle ozdobione są wstążkami lub szarfami, na których umieszcza się napis żegnający zmarłego.
Mowa pożegnalna
Coraz powszechniejszym punktem oprawy pogrzebowej jest także wygłoszenie przemowy. Zazwyczaj odpowiada za to ktoś z najbliższych osoby zmarłej (członek rodziny lub grona przyjaciół). Mowa pogrzebowa to dość osobiste wspomnienia i wyznania, które są wyrazem pamięci, oddaniem czci nieżyjącemu, przybliżeniem jego postaci uczestnikom ceremonii, podsumowaniem jego życia, pożegnaniem go z należytym szacunkiem. Tego typu przemówienie wymaga wcześniejszego przygotowania.
Mistrz ceremonii
Zazwyczaj prowadzeniem uroczystości pogrzebowych zajmuje się przede wszystkim osoba duchowna. Coraz więcej pochówków odbywa się jednak w charakterze świeckim. W takim wypadku warto zatrudnić mistrza ceremonii, czyli osobę posiadającą wszelkie niezbędne cechy i umiejętności do prowadzenia publicznych uroczystości, w tym także pogrzebów.
Fotograf i kamerzysta
Oprawa pogrzebu to również wykonanie fotorelacji lub zarejestrowanie materiału wideo z uroczystości. Nie każda rodzina decyduje się na ten element, jednak istnieje w tym zakresie dość szeroka oferta profesjonalnych usług, z których osoby zainteresowane mogą skorzystać wedle życzenia i indywidualnych potrzeb.
Transport
Nie zawsze dotarcie na pogrzeb jest dla jego uczestników prostym zadaniem. Często też sprawne przemieszczanie się z np. z kościoła na położony daleko cmentarz bywa sporym utrudnieniem zwłaszcza dla osób nieposiadających własnego auta. Obowiązkiem organizatorów ceremonii jest zapewnienie gościom bezpiecznego i wygodnego transportu. Wynajęcie autokaru należy do elementów oprawy, o których nie należy zapominać.