Urzędowy akt zgonu jest niezbędny do organizacji pochówku oraz podjęcia dalszych spraw związanych z dziedziczeniem, wypłatą zasiłku pogrzebowego czy odszkodowań z polis ubezpieczeniowych. Przy odbieraniu ciała z prosektorium wydawana jest karta statystyczna zgonu. Potocznie nazywa się ją aktem zgonu, ale termin ten obecnie zarezerwowany jest dla dokumentu wydawanego w USC.
Zwracając się do Urzędu Stanu Cywilnego należy przedłożyć kartę zgonu, dowód tożsamości zmarłego oraz własny dowód tożsamości i wypełnić odpowiedni druk.
USC bezpłatnie wydaje 3 egzemplarze aktu zgonu. Jeśli ktoś potrzebuje więcej, to albo poprosi o kolejne odpłatne egzemplarze w USC, albo wykona kserokopie i zwróci się do notariusza o notarialne potwierdzenie zgodności kopii z oryginałem.
Komu można powierzyć organizację pochówku?
W załatwianiu formalności urzędowych rodzinę mogą reprezentować upoważnieni przedstawiciele zakładów pogrzebowych. W przypadku śmierci w warunkach tragicznych taka pomoc jest szczególnie wartościowa. Pogrążeni w żałobie bliscy zazwyczaj nie mają siły stawić czoła wszystkim procedurom i skomplikowanym czynnościom logistycznym.
Zakłady pogrzebowe pomagają przy:
- Uzyskiwaniu aktów USC,
- Eksportacji zwłok z miejsca zgonu do kostnicy oraz z kostnicy do przechowalni czy kaplicy cmentarnej oraz transporcie na terenie kraju czy za granicą,
- Załatwieniu wypłaty zasiłku pogrzebowego w ZUS lub u innego ubezpieczyciela,
- Uzyskaniu odszkodowania z polis ubezpieczeniowych,
- Ustaleniu miejsca i terminu pogrzebu; załatwieniu wszystkich pozwoleń i zgód w administracji cmentarza oraz w biurze parafialnym,
- Zorganizowaniu i przeprowadzeniu ceremonii pogrzebowej.