Za miejsce na cmentarzu należy zapłacić. Opłaty za wykupienie oraz za korzystanie z przydzielonego miejsca zależne są nie tylko od jego wielkości, ale także od lokalizacji. Właśnie dlatego koszty mogą znacznie różnić się między sobą w zależności od cmentarza. Jak wykupić miejsce na cmentarzu? Ile trzeba za nie zapłacić?
Miejsce na cmentarzu a prawo
Zgodnie z zapisami Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych miejsce na cmentarzu przydzielane jest za opłatą na minimalny czas wynoszący 20 lat. Miejsce udostępniane jest przez zarząd cmentarza na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jeżeli po czasie 20 lat nie zostanie wniesiona kolejna opłata, wówczas nagrobek jest rozbierany, a miejsce przydzielane kolejnym osobom.
Cmentarze wyznaniowe i komunalne – czym się różnią?
Cmentarze dzielone są na dwie główne kategorie, czyli na wyznaniowe, inaczej parafialne, a także na komunalne. Cmentarze wyznaniowe należą do związków wyznaniowych, natomiast cmentarze komunalne do gmin.
Zasadniczo związek wyznaniowy może decydować, kto chowany jest na cmentarzu wyznaniowym. Na cmentarzu komunalnym może być pochowana każda osoba. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jedynym cmentarzem w miejscowości jest cmentarz wyznaniowy – wówczas mogą być chowane na nim także osoby innych wiar i ateiści.
Jak wykupić miejsce na cmentarzu?
Aby wykupić miejsce na cmentarzu, należy udać się do jego zarządcy – czyli albo związku wyznaniowego, na przykład do parafii, albo gminy, a dokładnie oddziału, w którym mieści się administracja cmentarza.
U zarządcy można uzyskać dokładne informacje dotyczące wykupienia miejsca oraz podpisać stosowną umowę. Wnosi się także opłatę za miejsce na cmentarzu.
Miejsce na cmentarzu – ile kosztuje?
To, ile kosztuje miejsce na cmentarzu, zależne jest od szeregu czynników, w tym od wybranego rodzaju cmentarza, jego lokalizacji, miejsca samego grobu na planie cmentarza, wielkości grobu – pojedynczy, podwójny.
Średnio wykupienie miejsce na cmentarzu jest wydatkiem na poziomie 500-600 złotych na 20 lat. Zdarza się jednak, że w większych miejscowościach koszty wynoszą nawet ponad 1000 złotych.
Wyższe ceny dotyczą także tych miejsc na cmentarzu, które znajdują się w reprezentacyjnych miejscach – na przykład przy alejkach głównych. Więcej należy zapłacić także za grób podwójny czy pogłębiony, w którym może być pochowana większa liczba zmarłych, na przykład cała rodzina.
Po 20 latach można przedłużyć umowę w tej samej cenie jak przy pierwszym wykupieniu miejsca.
Miejsce na cmentarzu za życia
Niektóre cmentarze umożliwiają wykupienie miejsca przed śmiercią. Wówczas najczęściej należy zapłacić za nie wyższą cenę – od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych zależnie od wybranej nekropolii.