Jak poradzić sobie z żałobą?

Jak poradzić sobie z żałobą?

Wojciech Kudela Wojciech Kudela
12 stycznia 2022

Żałoba po śmierci bliskiej osoby jest naturalna. To często jeden z najtrudniejszych momentów w życiu, a przy tym bardzo osobiste doświadczenie, które każdy odczuwa w inny sposób. W jaki sposób poradzić sobie z żałobą? Kiedy warto zdecydować się na pomoc specjalisty?

Tradycje żałobne

W okresie żałoby tradycyjnie powinno się nosić czarne ubrania akcentujące smutek po bliskiej osobie. Ubrania nie powinny być strojne, ekstrawaganckie. Podczas żałoby nie powinno się uczestniczyć w wydarzeniach rozrywkowych.

Zwyczajowo żałoba trwa:

– 12 miesięcy i 6 tygodni po współmałżonku,

– 6 miesięcy po matce i ojcu i kolejne 6 miesięcy jako pół żałoba (noszenie szarych strojów),

– 6 miesięcy po babci i dziadku,

– 6 miesięcy po bracie i siostrze,

– 3 miesiące po dalszych krewnych.

Dzisiaj jednak żałoba traktowana jest inaczej niż kiedyś. Jej bardziej indywidualny, a mniej tradycyjny wymiar pomaga również w poradzeniu sobie po stracie.

Jak długo trwa żałoba?

W trudnym okresie żałoby, gdy odchodzi członek rodziny lub inna ważna osoba, dominują uczucia jak smutek, żal, bezradność, pustka, tęsknota.

Czas trwania żałoby po śmierci bliskiego jest kwestią indywidualną. U niektórych osób trwa ona kilka miesięcy, po których zauważana jest poprawa samopoczucia, natomiast u innych strata odczuwana jest nawet kilka lat. Zdarza się także, że przeżywanie żałoby trwa aż do śmierci.

Jak radzić sobie w okresie żałoby?

Nie ma uniwersalnej recepty, jak radzić sobie z okresem żałoby. Istnieje jednak kilka porad, które mogą pomóc w jej przeżyciu, pogodzeniu się ze stratą bliskiej osoby i odzyskaniu spokoju ducha.

– Każda osoba przeżywa żałobę na inny sposób i nie ma jednego sposobu, aby poradzić sobie z odejściem najbliższych, na przykład niekoniecznie trzeba nosić czarne ubrania.

– W trakcie żałoby nie należy tłumić swoich uczuć – płaczu, złości, ponieważ uzewnętrznienie emocji może pomóc w uwolnieniu się od nich.

– Warto znaleźć dodatkowe zajęcia, na przykład powrócić do dawnego hobby, czytać książki, udekorować na nowo dom, zrobić generalne porządki, zajmować się ogrodem, uprawiać sporty.

– Żałoba nie powinna być sztucznie skracana. Gdy nadal odczuwalny jest smutek, nie należy na siłę próbować się rozweselać, uczestniczyć w wydarzeniach rozrywkowych.

Kiedy warto zwrócić się do specjalisty?

Zdarza się, że żałoba przeszkadza w codziennym życiu i uniemożliwia powrót do pracy, zajęcie się powszednimi czynnościami. Warto wtedy zdecydować się na wizytę u specjalisty – psychologa albo psychiatry.

W złagodzeniu uczuć mogą pomóc leki uspokajające, także dostępne bez recepty, oraz psychoterapia.

 

Wojciech Kudela
Wojciech Kudela

Właściciel platformy FUNER®, udziałowiec serwisu Mementis® oraz internetowych poradników dla osób po stracie, pomysłodawca pierwszej platformy z nekrologami Pamietajmy.com.pl ™. Dodatkowo, związany z bazą firm pogrzebowych Bluneral. W branży pogrzebowej działa już od prawie 20 lat.