Osoby pogrążone w żałobie, ze względu na swój stan psychiczny, bardzo często nie są w stanie zająć się różnymi kwestiami, (…)
Porady: Działania w przypadku śmierci
Utrata rodziców – jak rozmawiać o tym z małymi dziećmi?
Temat utraty jednego lub dwojga rodziców jest bardzo trudny dla najbliższych członków rodziny, szczególnie kiedy nadchodzi moment, w którym trzeba (…)
Wybór zakładu pogrzebowego
W momencie straty ukochanej osoby ogarnia nas ból, często utrudniający podjęcie racjonalnej decyzji. Serwis Mementis.com.pl ma na celu ułatwienie trudnego (…)
Jak uzyskać akt zgonu?
Urzędowy akt zgonu jest niezbędny do organizacji pochówku oraz podjęcia dalszych spraw związanych z dziedziczeniem, wypłatą zasiłku pogrzebowego czy odszkodowań (…)
Śmierć w tragicznych okolicznościach – sposoby postępowania
Każde odejście bliskich jest trudne do zaakceptowania. Nawet jeśli przyczyną zgonu jest długotrwała choroba i do myśli o śmierci można (…)
Dokumenty niezbędne przy organizacji pochówku
Tu znajdziecie Państwo najpilniejsze i najbardziej istotne informacje, jak poradzić sobie z formalnościami po stracie bliskiej osoby. Oto opisane – (…)
Karta zgonu
Karta zgonu to dokument wystawiany przez lekarza. Jest ona niezbędna do wyrobienia aktu zgonu oraz pochowania zmarłej osoby. Musi ona (…)
Akt zgonu
Akt zgonu jest aktem stanu cywilnego. Jego wystawienie oznacza rejestrację śmierci zmarłej osoby. Kwestie związane z aktem zgonu reguluje ustawa (…)
Gdzie i w jaki sposób uzyskać akt zgonu?
Akt zgonu, obok karty zgonu, jest jednym z podstawowych dokumentów, jakie należy uzyskać po odejściu bliskiej osoby. Akt zgonu uzyskuje (…)
Sekcja Zwłok – kto i kiedy może wystąpić o jej wykonanie?
Istnieje kilka sytuacji, w których lekarz stwierdzający zgon, rodzina zmarłego lub prokuratura mogą zażądać dokonania sekcji zwłok: – jeżeli lekarz (…)
Pogrzeb nieochrzczonego dziecka
Pochówek przedwcześnie utraconego dziecka jest tematem trudnym, ale ważnym. Poniżej znajdą Państwo informacje o możliwościach jakie przewiduje polskie prawo oraz (…)
Pochówek martwo urodzonego dziecka
Dzięki nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2011 nr 144, poz. 853) łatwiej jest pochować dziecko martwo (…)
Samobójstwo a pogrzeb katolicki
Przez wiele lat Kościół katolicki jawnie potępiał samobójców zabraniając im jakiejkolwiek formy chrześcijańskiego pogrzebu. Rozwój psychologii jednak sprawił, że stanowisko (…)