Koszty pogrzebu mogą być zwrócone całościowo lub częściowo przez różne instytucje. Kiedy można ubiegać się o zwrot kosztów pogrzebu? Jakie (…)
Porady: Inne
Podziękowanie za udział w pogrzebie
W pochówku zmarłego zwykle bierze udział szerokie grono żałobników. Najbliżsi zmarłego, czując wdzięczność, często decydują się na podziękowanie za udział (…)
Zdjęcia na pogrzebie – za i przeciw
Dla wielu osób fotografowanie ceremonii pochówku to dość kontrowersyjny temat. Choć zdjęcia na pogrzebie wykonywane są powszechnie przez profesjonalne firmy (…)
Lampiony na cmentarz – rodzaje i zastosowanie
Lampiony na cmentarz to jedne z najpopularniejszych obecnie akcesoriów funeralnych, stanowiące doskonałą alternatywę zniczy. Produkty te dostępne są w szerokiej (…)
Tanatopraksja – czym jest i kiedy należy ją stosować?
Tanatopraksja w Polsce była przez długi czas mało popularna i słabo dostępna. Jednak obecnie procedurę tę oferuje coraz więcej zakładów (…)
Przygotowanie zwłok do pogrzebu – przygotowanie zwłok do kremacji
Zarówno tradycyjny pogrzeb, jak i pogrzeb poprzedzony kremacją wymagają właściwego przygotowania osoby zmarłej. Jakie zabiegi prowadzone są przed pochówkiem?
Pogrzeby o specjalnych ceremoniałach
Specjalne ceremoniały pogrzebowe obowiązują wtedy, gdy zostaną spełnione wymagania określone w przepisach Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Również związane (…)
Księga kondolencyjna – czym jest i jakie ma zastosowanie?
Kondolencje czyli wyrazy współczucia składane rodzinie i przyjaciołom zmarłego mogą mieć różne formy. Jedną z nich jest wpis w księdze (…)
Jak poradzić sobie z żałobą?
Żałoba po śmierci bliskiej osoby jest naturalna. To często jeden z najtrudniejszych momentów w życiu, a przy tym bardzo osobiste (…)
Listopadowy wzrost ilości zgonów na przykładzie Warszawy i Lublina.
Ludność Warszawy liczy 1,8 mln osób. Składa się ona z 18 dzielnic, w tym Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga-Południe, (…)
Wierzenia i przesądy związane ze śmiercią
Śmierć od wieków stanowi wielką tajemnicę. Stąd również tak wiele związanych z nią zwyczajów, które mają ulżyć zarówno duszy zmarłego, (…)
Żałoba – ile trwa i czemu służy?
Strata bliskiej osoby wiąże się z ogromnym bólem i rozpaczą. Naturalnym następstwem tej traumy jest żałoba. Czemu służy ten proces? (…)
Udział dziecka w pogrzebie – za i przeciw
Wiele osób w obliczu śmierci bliskich lub dalekich krewnych zadaje sobie pytanie – czy zabierać dziecko na pogrzeb? Odpowiedź nie (…)
Rzeczy po zmarłym – co z nimi zrobić?
Ceremonia pogrzebowa to rytuał zamykający ziemski żywot człowieka. Jednak pogrzeb nie jest końcem wszystkich doczesnych spraw związanych ze zmarłym. Na (…)
Diament pamięci
Przeżywanie żałoby po tych, którzy odeszli może mieć różne formy. Dla bliskich duże znaczenie mają przedmioty związane ze zmarłymi. Aby (…)
Pogrzeby w różnych wyznaniach
Protestantyzm W krajach protestanckich, o wiele częściej niż w katolickich, stosuje się kremację zwłok. W większości krajów, dopuszczających tę formę (…)
Zwyczaje typowe dla pojedynczych krajów
Szwecja W Szwecji obchodzi się „Zaduszki”, które są ruchomym świętem i przypadają w pierwszą sobotę listopada. Na każdym cmentarzu znajduje (…)
Koroner
W Polsce koroner to termin zbliżony do lekarza medycyny sądowej (zwanego również medykiem sądowym). Praca koronera głównie polega na stwierdzaniu (…)
Śmierć nienarodzonego dziecka
W przypadku śmierci dziecka, które się jeszcze nie urodziło, gdy zdarzenie miało miejsce przed 22. tygodniem ciąży, lekarze kwalifikują to (…)
Urlop okolicznościowy z powodu śmierci bliskiej osoby
Śmierć bliskich osób sprawia, że zapominamy o rzeczach codziennych. Często nie jesteśmy w stanie nawet funkcjonować, z powodu żalu i (…)
Oddawanie organów
Na świecie mnóstwo osób wymaga przeszczepu jednego lub wielu narządów, ze względów chorobowych lub na skutek nagłego, nieszczęśliwego wypadku. Postęp (…)
Przekazanie ciała Akademii Medycznej
Alternatywą dla oddania swoich organów po śmierci, jest przekazanie swego ciała Akademii Medycznej. Chętnych na taki altruistyczny czyn i przysłużenie (…)
Donacja zwłok
W świecie medycznym donatorem zaczęto określać osoby, które jeszcze za życia złożyły deklarację o oddaniu swojego całego ciała na potrzeby (…)
Savoir vivre na pogrzebie
Choć śmierć, w sposób mniej lub bardziej bezpośredni, dotyka ostatecznie każdego z nas, zawsze jesteśmy na nią nieprzygotowani. Często również, (…)
Postępowanie szpitala w razie śmierci pacjenta
Sposób postępowania szpitala w razie śmierci pacjenta określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 października 2006 r. w sprawie postępowania (…)
Pozwolenie na otwarcie grobu
Zdarza się, że konieczne jest ponowne otwarcie grobu, ze względu np. na konieczność lub chęć przeniesienia trumny. Kto ma do (…)
Rozsypanie prochów na morzu – czy jest to możliwe?
Polskie prawo nie przewiduje możliwości rozsypania prochów osoby zmarłej. Kwestię pochówków reguluje ustawa z dnia 31 stycznia 1959 roku o (…)
Opieka nad grobami
W ostatnich czasach coraz bardziej popularne staje się zlecanie opieki nad grobami profesjonalistom. Dlaczego? Ponieważ ludzie nie maja czasu zająć (…)